SAR ve TRAC Üniversitemizde

Sivil Savunma Haftası kapsamında üniversitemizde SAR Arama Kurtarma ve TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti) bir seminer düzenledi.

SAR Arama Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akın, TA4E TRAC Genel Sekreteri Muhsin Bozkurt, TA4B TRAC Antalya Şb.Başkanı Selim Şanlı, TA4ATA TRAC Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Antalya Şb. Başkan Yrd. Sıtkı Atasoy ve TA4AYT TRAC Antalya Şb. Yönetim Kurulu üyesi Nedim Aymen katıldı.

Deprem ve Acil durumlarda haberleşmenin önemine vurgu yapılan konferansta, SAR Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akın SAR’ın işleyiş yönteminden, yurt içi ve yurt dışında yaşanan depremlerden bahsetti. Deprem anında yapılan yanlışların altını çizen Akın, Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğundan ve mutlaka depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini vurguladı.

Telsiz ve Haberleşme

TRAC Antalya Şube Başkanı Muhsin Bozkurt ülkemizde gerek teknik bilginin, gerekse sosyal sorumluluk duygusunun gelişimi anlamında yararlı olan Radyo Amatörlüğü' nü tanıtmak, yaygınlaştırmak amacıyla kurulan cemiyetin işleyişinden bahsetti. Deprem anında telsizle haberleşmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizen TRAC üyeleri yerli ve yabancı birçok deprem afet anında yaşadıkları tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.