Duyurular / Haberler

Deprem Projesiyle Dünya 1'incisi Oldular

Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri geliştirdikleri “Dayanıklı Bina Projesi” ile dünya birincisi oldu. Öğrenciler Büşra Böcekli, Ahmad Siar, Gantulga Ganghuyag “Üniversitelerarası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması” nda dünya çapında 33 üniversiteyi geride bırakarak genel değerlendirmede beşinci, mimari değerlendirme kategorisinde ise dünya birincisi oldu. Öğrenciler, “Bina maketini inşa ederken organik bir form olan salyangoz kabuğundan yola çıktık.” dedi.

Antalya'da depremin yıkamayacağı proje Amerikan Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü (EERI) tarafından düzenlenen ve ana sponsorluğu Amerikan Federal Afet Yönetimi Ajansı (FEMA) tarafından yapılan "Üniversitelerarası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması" Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco şehrinde düzenlendi. Yarışmaya depreme dayanıklı model bina ile katılan Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri Büşra Böcekli, Ahmad Siar ve Gantulga Ganghuyag büyük bir başarı elde ederek inşa ettikleri şık ve dayanıklı bina ile depreme meydan okudu.

Öğrencilerinin oluşturduğu ölçekli çok katlı bina modellerinin “Sarsma Tablası” üzerinde daha önce yaşanmış 3 farklı deprem etkisi altında test edilerek performanslarının ölçüldüğü yarışmada öğrenciler genel sıralamada dünya çapında prestij sahibi Cluj, California, Cornell ve Toronto üniversitelerin ardından beşinci sırada yer alırken mimari değerlendirme kategorisinde ise dünya birincisi oldu.

Öğrenciler, "Türkiye'de deprem gerçeğini bilerek bir şeyler yapmak istedik. Bina maketini inşa ederken organik bir form olan salyangoz kabuğundan yola çıktık. Maliyeti az, dayanıklı ve tasarım olarak şık bir bina tasarladık. Yapılan binaların depremde yıkılmaması için temelin sağlam olması ve binaya konulan çeliklerin çaprazlama sistemiyle yapılması gerekiyor. Biz bu yöntemi izlediğimiz için maketimiz üç farklı deprem etkisi altında da yıkılmadı. Projemizi hayata geçirmek en büyük hedefimiz." dedi.

Öğrencilerinin aldığı başarıdan gurur duyduklarını belirten danışman hocalar Yrd. Doç. Dr. Emre Demir ve Doç. Dr. Güven Kıymaz da, "Öğrencilerimizin bu seviyeye ulaşması bizi çok mutlu ediyor. Alınan başarıların devam edeceğine inancımız tam. Bu yarışma kapsamında Türkiye'de bir üniversite adına alınan en büyük başarı alınmış oldu. Dünyanın önde gelen üniversitelerini geride bıraktık. Bu ödül Türkiye'nin deprem ülkesi olması nedeniyle ayrıca anlamlı. Biz üniversite olarak bu yarışmanın Avrupa ayağını da yapmak istiyoruz." diye konuştu.

Film izlemek dendiğinde akla ilk olarak sinema geliyor olsa da artık çoğu kişinin ilk tercihi internet sikiş siteleri oluyor. Ev içerisinde kişiler çok daha rahat ve avantajlı bir biçimde film izleyebiliyorlar. İlk etapta bunun için bir ücret ödemelerine gerek kalmıyor. Evlerinde ye alan bilgisayar üzerinden internete giren kişiler sitelerden rahatlıkla filmleri indirebiliyor ya da direkt olarak siteden izliyor. Bunun dışında istedikleri her ürünü film anında tüketme gibi bir şansları da oluyor. Genel olarak sinemalar kuru yiyeceklere izin veriyor olsa da bu ürünler çok yüksek fiyatlarda satılıyor. Ayrıca kişiler genel olarak birçok kişi sinema salonun olduğundan diğer kişileri rahatsız etmemek için çok fazla yiyecek alamıyor. Bu imkânların yanında kişiler olgun porno internet sitelerinde canları hangi filmi isterse onu izliyorlar. Sinema salonlarında olduğu gibi kendilerine yalnızca 5-6 seçenek sunulmuyor. Binlerce seçenek arasından seçimlerini yaparak filmleri internet sitelerinden izliyorlar. İzleme aşamasında sinemalarda olduğu gibi Türkçe altyazılı ya da orijinal dilinde izleme seçimlerini yapma imkânı bulurlarken filmleri HD olarak izliyorlar. Filmleri genel olarak arkadaşları ile izleyen kişiler istedikleri yerde filmi durdurabildikleri rokettube gibi geri alıp çok beğendikleri bir sahneyi de tekrar izleyebiliyorlar. Bu imkânların hiçbiri sinemalarda kendilerine sunulmazken üzerine bir de harcama yapıyorlar. Artık evlere gelen teknoloji cihazları ile birlikte filmlerin görüntüleme ve ses kalitelerinde de büyük farklar ortaya çıkmıyor.

Deprem Projesiyle Dünya 1'incisi Oldular

Bize nasıl ulaşabilirsiniz?


Telefon

+ 90 242 245 00 00
Hafta içi 8.30 - 17.30Adres
Üniversite Cad. No:2
Döşemealtı / ANTALYA


© Uluslararası Antalya Üniversitesi 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.