Prof. Dr. İsmail Yüksek: Hayaller Fikirlere Dönüşmeli

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek Döşemealtı İş Adamları Derneği’nde (DOSİAD)Antalyalı Sanayici ve İşadamları’na seslendi. Prof. Dr. İsmail Yüksek “Hayaller, fikirlere dönüşmeli. Hayal edilen her ürün inovatif olarak insanlık için bir yarar sağlamalıdır” dedi.

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek DOSİAD’ın düzenlediği bir etkinlikte konuştu. İlk olarak Antalya Bilim Üniversitesi’nden ve bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan AABÜ Meslek Yüksekokulları programlarından bahseden Yüksek, Organize Sanayi’nin yanında yer alan bir üniversite olmanın avantajlarını değerlendirdiklerini belirtti. Yüksek “Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Ticaret Odası ve Akdeniz Üniversitesi ile birlikte bu yerleşkede yaklaşık 50 dönüm üzerinde kuracağımız TeknoPark’ın Anonim Şirketi’ni kurduk. Bu kurulumu da hızlı bir şekilde bitirerek öğrencilerimizin Ar-Ge ve İnovasyon yapacakları, patent alabilecekleri bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Yeni İş Modelleri, Yeni Meslek Grupları oluşturdu

‘Endüstri 4.0 ve Eğitim 4.0’ adlı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. İsmail Yüksek, konuklara bu gelişmelerin detaylarından bahsetti. Günümüz teknolojilerini eskiye oranla inanılmaz hızlı bir şekilde yol kattettiğini vurgulayan Yüksek, “Eskiden 10-15 doktorun bir hastayı ameliyat ettiği dönemden, robotların ameliyatsız hasta iyileştirdiği döneme geldik. Öte yandan Prof. Dr. İsmail Yüksek, içerik üretmediği halde tüm dünyada milyonların kullancısı olduğu programlardan bahsetti. Bunları ‘Yeni İş Modelleri’ başlığıyla anlatan Yüksek “Örneğin dünyanın en çok kullanılan taksi firması Uber, ama arabası yok, en büyük emlak firması AirBnb ama bir emlağı, gayrimenkulu yok. Başkalarının evlerini, emlaklarını kiralayarak hizmet veriyor. En büyük içerik merkezi olan Facebook, ama ürettiği bir içerik yok. Tüm içeriklerini kullanıcılar kendileri üretmekte. Tüm bu gelişmeler de birçok yeni meslek grubunun oluşmasına sağlıyor” şeklinde konuştu.

Yeni Rekabet Türleri gelişti

Prof. Dr. İsmail Yüksek, Endüstri, 4.0, Yapay zekâ, Bitcoin gibi günümüzde son dönemlerde oldukça popüler olan kavramlardan bahsetti. Yeni rekabet ortamlarının aynı zamanda farklı işbirliklerini de getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Yüksek, Google ve Novatris’in ortaklaşa projeleri olan ilaç ve sağlık ürünlerinden, yine Renault ve Nissan’ın ortaklığından bahsetti. Öte yandan eskiden rakibiniz olmayan firmaların günümüzde size rakip olduğunun altını çizdi. Dünyaya bilgisayar üretimi ile merhaba diyen Apple markasının artık telefon üretiminde çoğu dünya markasını piyasadan sildiğini ifade etti.

Türk eğitiminde dönüşüm

Eğitimde 4.0 olarak adlandırılan dönüşümden bahseden Prof. Dr. İsmail Yüksek, kara tahtalarla başladığımız eğitim serüvenimizde akıllı tahtaların, 4D yazıcıların, akıllı gözlüklerin ve üretim odaklı eğitim sistemi yer aldı. 1980’li yıllardan sonra üniversitelerimizde akademik kariyer yapmak için tüm dünyada olduğu gibi yayın yapma zorunluluğu geldiğini ifade etti. Yüksek ”2000’lerden sonra ise artık üniversitelerimizde tüm dünya seviyelerini takip edebilme noktasına geldik. Artık teknolojiyi ve bilgiyi inovatif düşünceyle birleştirebilen bir anlayış ile eğitim vermekteyiz. Ben inanıyorum önümüzdeki 10 yıl içinde ilk 500 üniversitenin arasında ülkemizden birçok üniversite girmiş olacak” dedi. Hayalle üretim olmaz, hayaller fikire dönüşmeli” şeklinde konuştu.